BROUADOU – GVINEJA

Prvi projekt, ki je služil kot osnova za bodoči FARO in je bil izveden po njegovih načelih je bila donacija šolskih potrebščin v majhni vasici Brouadou v Gvineji (Zahodna Afrika) meseca januarja 2009. Skupaj s prijatelji iz Slovenije smo zbrali denar. V družbi ravnatelja lokalne šole in nune Justine Togba sem kupil šolske potrebščine, knjige in športne pripomočke, ki so bili kasneje podarjeni osnovni šoli pod okriljem Congrégation des Sœurs de Notre Dame de Guinée v vasi Brouadou.
  

Brouadou se nahaja 12km od mesta Kissidougou, na jugovzhodu Gvineje. Z okoli 1800 prebivalci, ki se po večini preživljajo s preprostim poljedeljstvom je tipična afriška vas, obdana z bujnim rastlinjem. Elektrika in vodna napeljava sta projekta daljne prihodnosti, šolanje otrok je prepuščeno lokalnim veljakom, prostovoljcem in dobrodelnim organizacijam.


Gvineja z glavnim mestom Conakry se nahaja na področju Zahodne Afrike. Nekoč znana pod imenom Francoska Gvineja, danes pa jo mnogi imenujejo Gvineja – Conakry, da se razlikuje od sosednje Gvineje Bissau. Z velikostjo 246.000km in skoraj desetimi milijoni prebivalcev spada med najbolj turbulentne države Zahodne Afrike v zadnjem obdobju. Najpomembnejši od 24-ih etničnih skupin so Fula, Mandinka, in Susu. Francoščina kot uradni jezik je pogosto edini sporazumevalni jezik, saj govori vsaka plemensko organizirana skupina svoj jezik.

Ob osamosmojitvi izpod francoskega jarma, je prvi predsednik postal Ahmed Sékou Touré. Z nasiljem in represivnimi ukrepi  je vladal do 26. marca 1984, ko je nepričakovano umrl. S hitrim državnim udarom se je na oblast povzpel Lansana Conté, ki se je z vsemi možnimi potezami oklepal oblasti do svoje smrti leta 2008. Kljub izrednim zalogam alumijeve rude se ekonomski položaj v gospodarsko uničeni državi, v katerega jo je pahnil Touré, ni prav nič izboljšal. Nasledila ga je vojaška hunta pod vodstvom Moussa Dadis Camare, ki je kaj kmalu izgubila nadzor nad državo in z agresijo odgovorila na miroljubne proteste v glavnem mestu. Ranjenega Camaro so pregnali iz države, šestmesečna prehodna vlada pa naj bi zagotovila mir do predsedniških volitev, ki naj bi v letu 2010  Gvinejo  končno popeljale v mirne vode.


Gvineja je izjemno bogata z naravnimi viri, vključno z diamanti, zlatom in 25% znanih svetovnih zalog boksita. 80% prebivalstva se preživlja s kmetijstvom. Diamante, ki jih najdejo v deželi še danes po večini tihotapijo na svetovni trg brez vsakršnega državnega nadzora.


Gvineja leži v tropsko subtropskem podnebnem pasu. Med deževnim obdobjem vdirajo iz Atlantika nad deželo zelo vlažne zračne gmote, ki jih višavsko območje ustavlja in povzroča, da pade obilica dežja na obalnem področju in na jugovzhodu. Velike dele dežele prekriva vlažna savana, ki na mejnem območju z Malijem prehaja v suho savano. Pokrajina Gvineje je spektakularna. Suhim tropski in deževni gozdovi, ki prekrivajo južni del, so polni bujnega rastlinja in divjih živali. Plato Fruta Djalon z afriškim Velikim kanjonom je idealen za pohodniške izlete, medtem ko redke, a odmaknjene in eksotične plaže zaradi svoje nedostopnosti pogosto samevajo.